Фигура 7 копия 4 Untitled-1
  • VEKA profili

Vse prostore v svojem domu lahko pravilno prezračite s pomočjo teh trikov

28.10.2022.

Poletje in topli, sončni dnevi so skoraj za nami, zato že sledijo priprave na zimsko obdobje. V hladni sezoni je zrak v ogrevanih, zaprtih prostorih pogosto slabše kakovosti. Zakaj?

Da ustvarimo občutek udobja, povečamo ogrevanje, vendar s tem zelo pogosto ustvarimo prav nasprotni učinek. Če je prostor ogrevan, ne pa tudi prezračen, v njem postane zadušljivo, sami pa se začnemo počutiti utrujeni, pogosto nas prav tako začne boleti glava, se nam vrti in podobno. Z vsakim izdihom v prostor spuščamo ogljikov dioksid, ki se začne v prostoru kopičiti. Več ljudi se nahaja v prostoru, manj je kakovostnega zraka in bolj zadušljivo postane, zato je treba vse prostore občasno prezračiti.

Zakaj je pravilno prezračevanje tako pomembno?

Pravilno prezračevanje je izjemno pomembno, saj omogoča bolj zdravo bivanje v prostoru, prav tako pa je redno prezračevanje pomembno v boju proti vlagi, ki nastaja zaradi znojenja, dihanja, kopanja, sušenja perila, kuhanja in drugih aktivnosti. Tudi sobne rastline in hišni ljubljenčki so lahko povzročitelji vlage v stanovanju. S kakovostnim prezračevanjem se zmanjša presežek vlage in ustvari dovolj kisika za zdravo bivanje v prostoru.

Poleg že navedenega lahko prekomerna količina vlage v prostoru privede do nastajanja plesni. Vlaga se kondenzira na hladnejših delih prostora, kot so koti sob, zunanje stene ali okenski profili, kjer začne v primeru nerednega prezračevanja nastajati plesen. Nevarnost za nastanek plesni je še posebej velika v prenovljenih in novih zgradbah. Sodobne, energetsko učinkovite zgradbe so namreč tako hermetične, da naraven zračni tok ne more vstopiti v stanovanje skozi luknje v malti, zaradi česar izmenjava zraka ni več mogoča. Tako se vlaga brez pravilnega prezračevanja prenese v stene in posledično se razvije plesen. Če omogočite pretok zraka skozi prostor nekajkrat na dan, seveda to možnost kar najbolj zmanjšate in se lahko nemudoma znebite tudi neprijetnih vonjev in presežka ogljikovega dioksida, ki zmanjša kakovost bivanja.


Pravilno prezračevanje v sezoni ogrevanja

Prostore je treba prezračiti večkrat na dan, tako da vrata in okna v sobi na široko odpremo za nekaj minut. S tem se bo topel in vlažen zrak zamenjal s svežim, hladnim in suhim zunanjim zrakom. Stene se v tem kratkem času ne morejo povsem ohladiti, zato bo v prostoru še vedno dovolj toplo, ravno prav za prijetno nadaljnje bivanje.

Dobro izolirana okna preprečujejo izgubo toplote in hkrati žal tudi izmenjavo vlažnega in suhega zraka. Zameglitev oken je mogoče preprečiti s pogostim, kratkim prezračevanjem in tudi visokokakovostno zasteklitvijo. Visokokakovostna okenska stekla preprečujejo ohlajanje notranjih stekel, zato na noben način ne more priti do nastanka kondenzacije in plesni.


Kakšne vrste prezračevanja obstajajo?

Navzkrižno prezračevanje

Navzkrižno prezračevanje je najučinkovitejši način izmenjave zraka. Okna odprite v dveh nasprotnih prostorih in pustite vsa vrata med prostori odprta. Pri tem pazite na potencialne nalete vetra, saj se lahko vrata zaradi prepiha zaprejo, naleti močnega vetra pa poškodujejo okenske okvire in vrata.

Najboljše je pred vrata postaviti neko vrsto obtežitve, preden okna odprete. Pozimi shranjena toplota v elementih zgradbe znova segreje svež zrak, sam zrak pa se pri takšnem načinu prezračevanja običajno zamenja po treh do petih minutah.

Udarno prezračevanje

Takšen način prezračevanja je primeren, če v hiši ali stanovanju ni oken, ki bi bila postavljena približno drugo nasproti drugega. Ena možnost je občasno prezračevanje prostorov. Zaprite vrata prostora, ki ga želite prezračiti, in odprite okno. Med udarnim prezračevanjem se zrak zamenja v 15 minutah, pri takšnem načinu prezračevanja pa se zaradi prihranka energije in čim kakovostnejšega prezračevanja prav tako priporoča izklop ogrevanja.

Prezračevanje skozi strešna okna

Prezračevanje prek nagnjenih, strešnih oken je odlična priložnost za dovod svežega zraka poleti, za vse druge namene, vključno z zamenjavo zraka, pa ta možnost žal ni primerna. V hladnih mesecih se topel zrak dviga in stalno potuje skozi okna iz prostora. Zaradi tega se stanovanje ves čas ohlaja in lažje nastaja plesen; za preprečitev slednjega se vsekakor priporoča navzkrižno ali udarno prezračevanje.


Pravilno prezračevanje po letnih časih

Pomlad in poletje

Pomladi se pogosto izmenjujejo topla in hlada obdobja, zato je v teh obdobjih kakovostna rešitev uporaba vlagomera, ki pokaže vlažnost zraka in s tem tudi čas, ko je prostor najboljše prezračiti. Poleti, posebej ko so temperature visoke, morajo okna ostati zaprta vse od jutra, saj to preprečuje vstop toplega in soparnega zraka v stanovanje ali hišo. Najboljši čas za prezračevanje je ponoči ali zgodaj zjutraj.

Jesen in zima

Pravilno ogrevanje in prezračevanje pozimi gresta z roko v roki. Zaradi prihranka energije in ohranitve nižjih stroškov je treba prezračevati nekaj minut. Izogibajte se stalnemu prezračevanju in prezračevanju s strešnimi okni, pred prezračevanjem pa obvezno ugasnite ogrevanje ali termostat. Če nekaj ur ne boste v hiši ali stanovanju, ogrevanje zmanjšajte.

Če boste odsotni nekaj dni ali tednov, ogrevanje prestavite na ikono zvezdice ali snežinke, saj boste s tem preprečili zmrzovanje radiatorjev pri nizkih temperaturah.


Dodatni nasveti in triki za prezračevanje prostorov

Pravilno prezračevanje v obdobjih širjenja virusov

Da preprečite širjenje virusov v hiši ali stanovanju, pogosto prezračujte. Tako imenovani aerosoli so najdrobnejši delci in kapljice vode, ki lebdijo v zraku in vstopajo v zrak, ko ljudje dihajo, govorijo ali se smejejo, ter se nato neovirano širijo po celotnem prostoru. Večje kapljice hitro padejo na tla, tiste najdrobnejše pa lahko v zraku lebdijo več ur, posebej v zaprtih prostorih. Če se v tem trenutku v prostoru pojavi ena okužena oseba, lahko v zelo kratkem času okuži številne druge ljudi. S pogosto zamenjavo zraka zmanjšate tveganje za okužbe pri sebi in svojih bližnjih, za preprečitev širjenja virusov pa prav tako ohranjajte vrata v prostore zaprta. To sicer tako ali tako že veste zaradi številnih opozoril in informacij med pandemijo koronavirusa.

Prezračevanje, ko dežuje in grmi

Kot smo že omenili, je eden od ciljev prezračevanja odstranjevanje vlage iz prostora, toda kaj narediti, ko dežuje? Tudi v takšnih trenutkih je treba prostore vsekakor prezračiti. Najboljše je prezračevati z okni ali s smeri dežja in slabega vremena ali tam, kjer obstaja nadstrešek za zaščito.

Prezračevanje za osebe, ki imajo težave z dihali ali alergije

Ko je sezona cvetnega prahu na vrhuncu, večino alergikov pestijo respiratorne težave in rinitis. Posebni prezračevalni sistemi lahko zmanjšajo koncentracijo cvetnega prahu, ne morejo pa vstopa cvetnega prahu povsem preprečiti, zaradi česar je dobro spremljati trenutno stanje cvetnega prahu v zraku prek različnih orodij in aplikacij. Večina cvetnega prahu v zraku je na podeželju prisotna v jutranjih urah, v mestu pa v večernih. V skladu s tem vam priporočamo, da na podeželju prezračujete zvečer, v mestu pa zjutraj.

Redno vzdrževanje sistemov za filtriranje

Sisteme za prezračevanje in njihove filtre je treba redno čistiti in vzdrževati, sicer odmrli delci kože, živalske dlake, delci prahu, cvetni prah vseh vrst in bakterije ter virusi končajo v filtru. S tem se poveča tudi nevarnost požara, saj se lahko filtri segrejejo in vžgejo. Vzdrževanje in čiščenje je treba izvajati vsaj enkrat letno v sodelovanju s specializiranim podjetjem.